Gminna Biblioteka Publiczna w Mietkowie, filia w Milinie po raz drugi zdobyła zielone fundusze dla regionu.

Spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach II edycji Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko” najlepszym w powiecie wrocławskim okazał się pomysł Gminnej Biblioteki Publicznej w Mietkowie, filia w Milinie. Dzięki zdobytym funduszom w II półroczu br. mieszkańcy regionu wezmą udział w cyklu warsztatów i szkoleń promujących ochronę przyrody w skali mikro.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mietkowie, filia w Milinie, tegoroczny laureat Programu Grantowego ENERIS, za zdobyte fundusze zainauguruje w lipcu szeroko zakrojony projekt pn. „Ochroniarze na kalendarze”. W jego ramach mieszkańcy z terenu gminy Mietków oraz ościennych od lipca do września będą mogli wziąć udział w cyklu warsztatów organizowanych w bibliotekach w Milinie i Domanicach. Motywem przewodnim różnorodnych spotkań, w tym kulinarnych, pszczelarskich oraz ogrodniczych będzie promocja odpowiedzialnych postaw wobec środowiska. Warsztaty zakończą pikniki w Milinie i Domanicach.

Równolegle na terenie powiatu odbywać się będzie swoisty fotoreportaż, którego bohaterami będą lokalni „ochroniarze środowiska” – seniorzy, dzieci, dorośli, aktywiści, przedstawiciele samorządu – wszyscy ci, których postawa może być przykładem tego, jak w prosty sposób można chronić przyrodę. Wybrane zdjęcia od września do grudnia będą prezentowane w formie wystawy w szkołach, bibliotekach oraz urzędach, gdzie zapozna się z nimi kilka tysięcy osób. Fotografie zostaną również wydrukowane w formie kalendarza, dystrybuowanego od grudnia na terenie powiatu.

— Przyznany grant cieszy nas tym bardziej, że jest to już nasze drugie zwycięstwo w Programie Grantowym ENERIS. Dzięki zdobytym funduszom mamy szansę kontynuować rozpoczętą w ubiegłym roku edukację ekologiczną mieszkańców naszego regionu. Poprzez projekt „Ochroniarze na kalendarze” chcemy pokazać, że każdy z nas może mieć wpływ na ochronę środowiska, szczególnie w skali mikro — powiedziała Sylwia Machnik z BP w Mietkowie, filii w Milinie, koordynatorka zwycięskiego projektu.

— Promowanie świadomości ekologicznej jest szczególnie ważne w miejscach takich jak gmina Mietków oraz okolice. Tereny te, wyróżniające się ogromnymi zasobami przyrodniczo-krajobrazowymi, wymagają od nas zwiększonego wysiłku na rzecz ich ochrony. Liczą się drobne gesty, takie jak codzienne segregowanie odpadów. Wierzę w to, że zwycięski projekt „Ochroniarze na kalendarze” przyczyni się do upowszechnienia tego typu myślenia — powiedział Tomasz Bilski, dyrektor zarządzający ENERIS Ekologicznego Centrum Utylizacji (ENERIS ECU), fundatora grantu.

Kryteriami oceny w konkursie były m.in. wpływ na środowisko, użyteczność dla społeczności lokalnej, innowacyjność oraz rzeczywista możliwość realizacji pomysłu przy założonym budżecie i terminach. W jury Programu Grantowego ENERIS zasiadali doświadczeni samorządowcy – burmistrzowie oraz prezydenci miast objętych Programem, przedstawiciele uczelni, lokalni aktywiści oraz specjaliści ds. ochrony środowiska ENERIS.

Ogólnopolska zielona mobilizacja

Projekt „Ochroniarze na kalendarze” jest jednym z dziewięciu wniosków, które w ramach II edycji Programu Grantowego ENERIS zostały nagrodzone grantem w wysokości do 3 tysięcy złotych. Fundusze zostały przyznane lokalnym aktywistom w całej Polsce – poza gminą Mietków, wnioski były przyjmowane między innymi z Pruszcza Gdańskiego, Piły, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Jaworzna. Najlepsze eko-projekty otrzymają dofinansowanie na realizację działań na rzecz społeczności lokalnej i najbliższego otoczenia naturalnego. Do końca roku zielone fundusze będą zmieniać nie tylko polskie miasta, ale również stan świadomości ich mieszkańców, uwrażliwiając ich na stan środowiska naturalnego.

Pierwsza edycja Programu Grantowego ENERIS zaktywizowała na rzecz środowiska lokalnego prawie 4 tysiące osób. BP w Mietkowie, filia w Milinie dzięki zdobytemu grantowi w I edycji programu zorganizowała na terenie gminy we współpracy z zaprzyjaźnionymi organizacjami cykl warsztatów pszczelarskich z udziałem dzieci i młodzieży. Wspólnie opracowano „Manifest owadów” – składający się z 12 postulatów apel wzywający do ochrony pszczół oraz innych naturalnych zapylaczy. Manifest przekazano do lokalnych samorządów, a także przedszkoli i szkół. Łącznie z apelem zapoznało się około 2000 mieszkańców regionu.

Autor: Marta Czerwińska