Oj działo, się działo w bibliotece: „dr hab. Wojciech Kropelka” oraz jego asystentka „dr Alicja Wodna-Tradycja”  wprowadzali najmłodszych w niezwykle fascynujący świat wodnego laboratorium :). Na zajęciach z dziećmi przedszkolnymi  przeprowadzali  interesujące doświadczenia: m. in. przy użyciu soli wytwarzali szron, przylepiali kostki lodu do nitki i to bez użycia kleju!!! Mali uczniowie mogli zaobserwować meduzę w…szklance, oczywiście wyczarowaną z lodu, zbadali również ciężar wody.

W części teoretycznej zajęć wykazali się sporą wiedzą na temat wody i jej występowania na ziemi, a także w naszym otoczeniu. Nie lada wstrząsem była dla nich wiadomość, że wodę którą teraz piją, piły kiedyś dinozaury!!! Po pożegnaniu poszły do miejsca w którym oczyszcza i uzdatnia się wodę. Tu Pan Marcin pokazał im jak funkcjonuje stacja i jaki przycisk należy wcisnąć, żeby w gminie Mietków nie było wody 😉 (to najbardziej interesowało małych uczniów). Dzieciaki zafascynowane były również ogromnymi rurami i pompami, którymi woda płynie do domostw. Po tak wyczerpujących wykładach i doświadczeniach, z głową pełną wiedzy na temat wody, w wesołych nastrojach wrócili do przedszkola.

A cała akcja nie miałaby miejsca, gdyby nie dotacja jaką została doceniona Gminna Biblioteka Publiczna w Mietkowie przez Stowarzyszenie „EKO-UNIA”, w ramach „Funduszu Małych Grantów”

Dziękujemy pracownikom ZGK w Mietkowie za umożliwienie zwiedzenia stacji uzdatniania wody.

Alicja Adamczak

Print Friendly, PDF & Email