W ubiegły piątek wszystkie grupy przedszkolne odwiedziły GBP Mietków, gdzie w ramach projektu: „Biblioteczni EKO-siłacze” dzieci uczestniczyły w warsztatach przyrodniczo/edukacyjnych prowadzonych przez pracowników DZPK. Dzięki przywiezionym przez nich, spreparowanym eksponatom maluchy mogły z bliska przyjrzeć się ptakom i zwierzętom, wśród których rozróżnili m. in.: srokę, kosa, kowalika, wiewiórkę. Szkoleniowcy opowiadali interesujące historie o zwyczajach ptaków o ich ochronie i występowaniu na terenie gminy Mietków i Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Aby utrzymać koncentrację maluchów, zastosowano przerywnik w postaci zajęć manualnych. Czteroosobowe zespoły miały na kartkach narysować duże drzewo i powyklejać na nim ptaki i liście, a także pokolorować swoją pracę.
Pod koniec spotkania wszyscy wyszli na dwór by za pomocą lornetek poszukać poukrywanych na drzewach ptaków, zadanie było dość trudne i nie wszystkie grupy sobie z nim poradziły, ale w rezultacie (z małą pomocą) każdy eksponat został odnaleziony.
Na pożegnanie warsztatów grupy dostały prezenty w postaci gier edukacjach związanych z Parkiem Krajobrazowym Doliny Bystrzycy. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach projektu „Biblioteczni EKO-siłacze” realizowanego przez GBP Mietków, a wspartego środkami z funduszu małych grantów Stowarzyszenie EkoUnii.
A.Adamczak