Pod takim hasłem rozpoczął się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mietkowie tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej (w skrócie TEG), który jak co roku jest obchodzony w trzecim tygodniu listopada. W ramach wydarzenia bibliotekarze Pani Alicja i Pan Wojciech przygotowali dzieciom z przedszkola oraz klas pierwszych szkoły podstawowej warsztaty związane z tą tematyką.
Dzieci zapoznały się z problemami życia codziennego ich rówieśników mieszkających w Etiopii. Wskazały na różnice nie tylko w dostępie do dóbr typu: opieka zdrowotna, możliwość edukacji, czy też komunikacja, ale przede wszystkim w do wody pitnej.
Najmłodsi opowiadali jak we własnym gospodarstwie domowym używają wodę i jakie mają sposoby na jej oszczędzanie.
Na koniec zajęć dzieci miały okazję skosztować nierosnących w naszym klimacie owoców, a także spróbować napoju z aloesu.
Przewodnim założeniem warsztatów było uświadomienie i uwrażliwienie najmłodszych na fakt, iż wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za zmiany na świecie, że możemy decydować, czy będą to zmiany na lepsze lub na gorsze i że mamy moc wpływania na rzeczywistość wykraczającą poza własne podwórko.
Tekst: A. Adamczak

Print Friendly, PDF & Email