„Ochroniarze na kalendarze” w bibliotekach Milinie i Domanicach.

Filia w Milinie wraz z ENERIS Ochrona Środowiska realizuje program grantowy ”Ochroniarze na kalendarze”. Jednym z punktów programu były pikniki ekologiczne wraz z warsztatami w Milinie i Domanicach. Pikniki odbyły się kolejno 4 sierpnia w Domanicach i 5 sierpnia w Milinie.

Program był bardzo ciekawy i edukujący W Domanicach dzieci wysłuchały od naszej przeuroczej seniorki i byłej bibliotekarki – p. Anny Górkowy o tym jakie warzywa kiedyś uprawiano, co gotowano, jakie zaprawy robiono. Dzieci i młodzież przygotowały też wraz z p. Anną przepyszne ogórki „po warszawsku”. W Domanicach dzieci poznały też dawne urządzenia kuchenne i domowe, zobaczyły jak kiedyś prababcie prowadziły dom bez prądu, jak prały, gotowały i oświetlały dom. Warsztaty prowadziła pisząca te słowa, koordynatorka projektu Sylwia Machnik. Na zakończenie warsztatów w Domanicach pałeczkę przejął niezmordowany Daniel Borak z projektem Ślężańskie Miody.
Dzień później w Milinie zaczęliśmy bardzo ciekawymi warsztatami fotograficznymi prowadzonymi przez Piotr Romanowicz Fotografia. Ideą warsztatów fotograficznych w tym projekcie jest aby dzieci i młodzież same zrobiły zdjęcia do naszego eko-kalendarza. Warsztaty bardzo ciekawe, sama się wiele nauczyłam i myślę, że pan Piotr zaraził kilka uczestniczek warsztatów swoją pasją. Po fotografii młodsze dzieci pod okiem Daniel Borak ze Ślężańskie Miody przeszły kurs „Małego pszczelarza”. Zbijały ramki, dymiły dymarkami i dowiadywały się jak wygląda pasja p. Daniela. W tym czasie ojcowie młodych uczestników warsztatów przygotowali ognisko i patyki.

Print Friendly, PDF & Email