Dzieci z Mietkowskiego przedszkola miały okazję poznać ciekawą formę prezentacji tekstu literackiego, która co prawda jest od wieków znana w Japonii jednak u nas jest nowością. Teatrzyk Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „teatr obrazkowy” albo „teatr narracji”. Polega na tym, że osoba prezentująca jest schowana za teatrzykiem i za pomocą przesuwanych kart zmienia obrazki (jak slajdy), które oglądają dzieci. Jednocześnie odczytuje tekst napisany na odwrotach kart.

Pan Wojtek (pracownik biblioteki) zaprezentował historię dziewczynki o imieniu Aisza mieszkającej w afrykańskiej wiosce. To niezwykle mądra a jednocześnie poruszającą opowieść. Dodatkowo wzbogacił swoje wystąpienie o efekty dźwiękonaśladowcze typu: stukanie deszczu o szybę, odgłosy dżungli, co sprawiło, że dzieci z zapartym tchem śledziły to co się działo podczas przedstawienia. Zaprezentowana forma spektaklu została entuzjastycznie przyjęta przez zgromadzonych słuchaczy. Po inscenizacji odbyła się krótka pogadanka o życiu dzieci z krajach Globalnego Południa, ich problemach i troskach. Przedszkolakom trudno było uwierzyć, że można się bawić zabawką zrobioną ze starej plastikowej butelki, a także w to, że Aisza nie ma w domu kranu z wodą i musi codziennie chodzić do oddalanej o kilka kilometrów studni, zamiast jak jej rówieśnicy w Polsce uczęszczać do przedszkola i beztrosko bawić się z innymi.

Edukacja Globalna jest stałym elementem działalności biblioteki Mietków. Co roku przygotowywane są warsztaty dla dzieci oraz seniorów, mające na celu uświadomienie podstawowych potrzeb biednych ludzi.
Natomiast teatrzyk Kamisibai jest nową ciekawą formą promocji czytelnictwa, która mamy nadzieję zagości na stałe w blokach edukacyjnych Biblioteki Mietków. Podobne warsztaty odbędą się pozostałych filiach biblioteki.

tekst/foto A. Adamczak

Print Friendly, PDF & Email